• kontakt@iccstaff.pl

Wyciskane soki stosowane w medycynie cz I.

Wyciskane soki stosowane w medycynie cz I.

Od dawien dawna wiadomo, że soki, czy to owocowe, czy warzywne, posiadają lecznicze właściwości. Już nasi pra… pradziadkowie stosowali soki w leczeniu wszelkiego rodzaju chorób. Warto dodać, iż tematyka właściwości soków stała się inspiracją dla kilkuset naukowców, którzy opublikowali na ten temat prace naukowe. Współcześnie posiadamy dużo łatwiejszy dostęp do owoców (lub warzyw) niż dwadzieścia, pięćdziesiąt czy sto lat temu. Rozwój handlu i wymiany międzynarodowej sprawił, że możemy się cieszyć smakiem nawet egzotycznych owoców. Co więcej, dzięki nowoczesnym urządzeniom, takim jak sokowirówki czy wyciskarki, możemy również pozyskać z takich owoców pyszny, całkowicie naturalny sok. Przygotowując tego rodzaju napoje powinniśmy znać właściwości poszczególnych owoców, by móc łatwiej dopasować soki do naszych potrzeb.

Soki wyciskane z owoców cytrusowych

Cytrusy charakteryzują się kwaśnym smakiem, przez co wiele osób, w szczególności dzieci, nie przepada za świeżo wyciskanymi sokami z tego typu surowca. Mimo to, chyba każdy wie, że cytrusy są bardzo bogate w witaminę C. Ponadto, świeżo wyciskany sok z cytryn służy do leczenia schorzeń żylnych – przekrwień, zapalenia żył czy żylaków. Sok z tego owocu używany był więc zarówno jako napój do picia jak i materiał do robienia okładów. Szklanka świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta to dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Co więcej, spożywanie grejpfrutów jest wskazane osobom, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Sok z tego owocu pomaga również chronić nasz organizm przed przeziębieniami – zwalcza około 800 różnych szczepów bakterii.

Mandarynki i morele, mimo że pochodzą z różnych zakątków świata, są traktowane jako owoce gwarantujące długowieczność i dobre zdrowie.

Owoce z polskiej ziemi – naturalne właściwości soków z gruszek czy jabłek

Gruszki są często traktowane jako owoc ciężkostrawny. Jest to zasługa komórek kamiennych, a więc twardych cząstek miąższu, które faktycznie mogą dać się we znaki osobom cierpiącym na nadwrażliwość jelit lub problemy z żołądkiem. Jednakże świeżo wyciśnięty lub przegotowany sok z gruszek nie powinien nikomu zaszkodzić. Już od czasów średniowiecza taki sok był stosowany jako sposób na szybsze gojenie ran. Co więcej, świeży sok z gruszek pomaga naturalnie wyleczyć stan gorączkowy.

Jabłka to owoce doskonale znane i niezwykle popularne w naszym kraju. Chętnie robimy z nich soki, dżemy, konfitury, przeciery czy napoje alkoholowe. Wielu ludzi nie wie jednak, że sok z jabłek pomaga utrzymać odpowiedni poziom acetylocholiny odpowiedzialnej za stan naszego umysłu. Zostało nawet udowodnione, że picie świeżo wyciśniętego soku z jabłek pomaga zapobiegać objawom demencji starczej. Co więcej, sok z jabłek stosowany jest również przy leczeniu choroby Alzheimera.

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz